Najnowszy klasyk wśród powieści młodzieżowych

thumbnail

Książka, na punkcie której oszalały miliony

Aż trudno uwierzyć, że “Igrzyska śmierci” w tym roku w tym roku świętują swoje dwunaste urodziny. Przełomowa powieść Suzanne Collins, autorki, która w 2008 roku była zaledwie debiutantką, od czasu, gdy po raz pierwszy pojawiła się na półkach księgarń, wiele zmieniła i zamieszała na rynku wydawniczym. Collins nie tylko zarobiła na swojej trylogii miliony dolarów, ale także przyczyniła się do wygenerowania ogromnych zysków dla Hollywood, prawa do ekranizacji sensacyjnej serii zostały bowiem sprzedane bardzo szybko, a do kin ruszyli nie tylko miłośnicy książkowego pierwowzoru, ale także setki tysięcy osób, które nie wiedziały powieści na oczy.

Przyczyny sukcesu “Igrzysk śmierci”

Krytycy na całym świecie do dziś zastanawiają się, co tak właściwie zadecydowało o olbrzymiej popularności i sukcesie finansowym trylogii książkowej napisanej przez Suzanne Collins. “Igrzyska śmierci” z pewnością zawierają wszystkie te elementy, których obecności wymaga się w książce kierowanej do młodzieży. Główni bohaterowie, Katniss Everdeen, Peeta Mellark czy Gale Hawthorne są nastolatkami, a więc dorastający człowiek sięgający po “Igrzyska śmierci” łatwo może identyfikować się z postaciami i ich problemami. Oprócz tego bestseller Suzanne Collins charakteryzują wartka akcja, nagłe zwroty akcji i skomplikowane intrygi, czyli wszystko to, co czytelnicy przecież kochają najbardziej. Co jednak wyróżnia “Igrzyska śmierci” na tle innych, podobnych tytułów adresowanych do podobnej grupy docelowej? Można wymienić kilka głównych elementów, które przyczyniły się do sukcesu tej marki:

  • bardzo drobiazgowo zbudowany świat przedstawiony –  autorka “Igrzysk śmierci” stworzyła naprawdę przekonywający obraz świata przedstawionego, w którym rozgrywa się z akcja, nie zapominając o opisaniu
  • oszczególnych lokacji, miejscowych zwyczajów czy mechanizmów działania systemu politycznego
  • poważne problemy społeczne – wydaje się, że “Igrzyska śmierci” poruszają tematykę nieco poważniejszą i mroczniejszą niż przeciętne książki młodzieżowe, główna oś fabularna dotyczy bowiem walki z totalitarnym systemem i próby zachowania człowieczeństwa w zdehumanizowanych czasach.

Komu kupić “Igrzyska śmierci”?

Powieść takiego kalibru jak “Igrzyska śmierci” zdecydowanie powinna się znaleźć w regale każdego nastolatka, i nie tylko, interesującego się chociaż trochę współczesną kulturą. Z tego powodu wydaje się, że ta książka to idealny prezent dla każdego młodego człowieka, niezależnie od płci czy jakichkolwiek innych zainteresowań.

Drzewo zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com
Back To Top