Książka, która Cię zachwyci

thumbnail

Igrzyska warte uwagi

“Igrzyska śmierci” (https://www.taniaksiazka.pl/seria/igrzyska-smierci) to książka, która nadal jest popularna i zdobywa kolejnych fanów na całym świecie. Jej autorka, Suzanne Collins, opisała niezwykłą historię. Wiele wątków, które się zmieniają i przeplatają, oraz specyficzne postaci czy wyjątkowy świat sprawiły, że utwór ma już pewne miejsce w literaturze współczesnej. Chociaż książka jest skierowana dla młodzieży, bo jej głównymi bohaterami są młodzi ludzie, to każdy czytelnik, niezależnie od wieku, znajdzie tam treści skierowane do niego.

Świat przyszłości

Autorka “Igrzysk Śmierci” osadziła akcję utworu w świecie, który sama stworzyła. Mamy tutaj państwo stworzone na ruinach Ameryki Północnej, które podzielone jest na Dystrykty oraz z Kapitolem, stolicą. Jest to miejsce przeciwieństw. Bogactwo i najnowsze technologie mieszają się z ubóstwem i głodem, który jest powszechny w biedniejszych rejonach. Władzę sprawuję jedna osoba, Coriolanus Snow. Aby podkreślić siłę jego rządów, raz w roku organizowane są Głodowe Igrzyska, podczas których wybierani są młodzi ludzie z dystryktów do walki na arenie. Wybiera się ich w trakcie losowania. Łącznie 24 osoby rywalizują o zwycięstwo, czyli równocześnie o przeżycie. Szczegółowość opisu uniwersum jest warta uwagi, ponieważ autorka starannie przemyślała świat, w którym żyje główna bohaterka. Każdy element pojawia się nieprzypadkowo i w połączeniu z innymi tworzy plastyczny obraz, który zachwyca czytelników.

Książkowi bohaterowie

Każda z postaci, które pojawiają się w “Igrzyskach śmierci”, została ciekawie zarysowana. Obok głównej bohaterki, Katniss Everdeen, poznajemy też jej siostrę, przyjaciela Gale’a czy Peetę, przedstawiciela jej dystryktu podczas Głodowych Igrzysk. Postaci mają konkretne cechy charakteru, zmieniają się i dojrzewają wraz z rozwojem akcji. Czytelnik potrafi przywiązać się do nich i z zainteresowaniem śledzić kolejne ich przygody. Cały świat przedstawiony jest z perspektywy Katniss. To ona jest bohaterką, która niespodziewanie musi walczyć o swoje życie. Zależy jej, aby bronić swoich bliskich i gotowa jest do wielu poświęceń. Jest pewna siebie, często zachowuje się wbrew regułom, co przynosi różne skutki. Popełnia błędy, nie jest idealna, i dzięki temu czytelnik może się z nią łatwiej utożsamiać.

Daj się porwać opowieści

Fabuła “Igrzysk śmierci” nie zatrzymuje się nawet na chwilę, więc czytelnik nie ma okazji się nią znudzić. Jest to pozycja, po którą warto jest sięgnąć, aby samemu przekonać się jak bardzo można się zanurzyć w historii. Z pewnością czytanie o przygodach Katniss Everdeen jest przyjemnością, którą powinien doświadczyć każdy czytelnik.

Zima zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com
Back To Top