Chleba i igrzysk

thumbnail

Igrzyska śmierci” to seria książek napisana przez amerykańską autorkę Suzanne Collins (https://www.taniaksiazka.pl/seria/igrzyska-smierci). Zaliczane do powieści science fiction, pokazują wizję powojennych Stanów Zjednoczonych. Seria składa się z trzech powiązanych ze sobą części: “Igrzyska śmierci“, “W pierścieniu ognia” oraz “Kosogłos”. Wydana w 2008 roku przez wydawnictwo Scholastic Press została także zrealizowana w postaci filmu w reżyserii Gary’ego Rossa.

Chleba i igrzysk

Na pamiątkę buntu wobec totalitarnej władzy Panem jeden z dystryktów zostaje zniszczony, a co roku organizowane są Głodowe Igrzyska. Jest to krwawa “impreza”, w której uczestniczą młodzi chłopcy i dziewczyny losowane dwójkami z każdego dystryktu. Po losowaniu przez jakiś czas przygotowują się do walki, by później wylądować na wspólnej arenie i stać się rozrywką dla oglądających. Suzanne Collins nawiązuje tym pomysłem do walk gladiatorów i niewolników na arenie w starożytnym Rzymie. Wizja przyszłości przez nią nakreślona jest dość demotywująca, niczym cofnięcie się mentalności ludzi. Jednak czy wciąż nie mamy do czynienia z wyzyskiem biedniejszych klas społecznych? “Igrzyska śmierci” to trylogia zadające podstawowe pytania o funkcjonowanie władzy. Pokazuje różnego rodzaju mechanizmy funkcjonowania władzy, budowania społecznej mentalności ludzi oraz kreowania wizerunku władzy w ich oczach, ze specjalnym użyciem siły mediów.

Suzanne Collins

Amerykańska pisarka oraz scenarzystka telewizyjna urodzona w 1962 roku w Hartford. Karierę pisarską rozpoczęła w 1991 roku, kiedy tworzyła telewizyjne programy dla dzieci. Tworzyła scenariusze dla różnych stacji, takich jak: Nickelodeon. Przyczyniła się do tworzenia opowieści o psie Cliffordzie na kanale Minimini. Napisała kilka opowiadań i bajek, a także pięciotomowy cykl “Kroniki Podziemia” opowiadający przygody Gregora. W końcu w 2008 roku przyszedł czas na jej największą premierę – pierwszą część “Igrzysk Śmierci”. Do napisania powieści zainspirował ją mit o Minotaurze i Tezeuszu, a także programy telewizyjne reality show, które stawały się coraz bardziej absurdalne według autorki. Swoją rolę w powstaniu powieści odegrał także ojciec Suzanne, który działał w niebezpiecznej służbie w lotnictwie. Film nakręcony na podstawie książki spotkał się z tak dobrym odbiorem, że pisarka postanowiła wrócić do tej historii.

Świat przyszłości ukazany w “Igrzyskach Śmierci” jest światem niewątpliwie mocno inspirowanym absurdami współczesnego świata polityczno-medialnego. Fani science fiction koniecznie powinni sięgnąć po tą pozycję.

Ramka zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com
Back To Top